ЗЛОЧИННЕ НЕБАЖАННЯ ВНИКАТИ АБО НОВА КОРУПЦІЙНА ГОДІВНИЧКА.

На початку наведемо сухі цифри. Вони викладені у канадському дослідженні від 2017 року Paul A Smith et al. “Використання медичної марихуани ветеранами військової служби та поліції, яким був поставлений діагноз «посттравматичний стресовий розлад» (ПТСР): 

застосування канабісу для лікування ПТСР допомагає знизити: 

– суїциїдальні думки на 77%,
– гнів та дратівливість на 63%, 
– тривожність на 59%, 
– депресію на 60%, 
– викривлене почуття провини на 57%, 
– лякливість на 57%,
– деперсоналізацію на 64%, 
– флешбеки та нав’язливі спогади на 60%, 
– надмірну настороженість на 59%,
– нічні жахіття на 62%, 
– низьку концентрацію уваги на 47%, 
– відчуття нереальності довколишніх подій на 60% тощо.

Невже наша держава однією строчкою одного Наказу хоче позбавити такої дієвої допомоги всіх, хто має психічну травму внаслідок війни?

__________________________________________

30 квітня 2024 року на сайті Міністерства охорони здоров’я опубліковано Повідомлення про оприлюднення проєкту наказу МОЗ «Про затвердження:

– Переліку форм лікарських засобів, які можуть виготовлятись в умовах аптеки з рослинної субстанції канабісу, 

– Переліку* захворювань та станів, за наявності яких призначаються лікарські засоби, які можуть виготовлятися в умовах аптеки з рослинної субстанції канабісу, 

– Особливостей призначення та медичного застосування лікарських засобів, які можуть виготовлятися в умовах аптеки з рослинної субстанції канабісу».

Протягом 30 днів громадянське суспільство може вплинути на процес та надіслати свої пропозиції та зауваження у формі порівняльної таблиці на адресу МОЗ moz@moz.gov.ua. 
__________________________________________

Сьогодні ми розглянемо “Перелік, захворювань та станів за умови яких призначаються лікарські засоби”. Мова саме про ті, які можуть виготовлятись (індивідуально) в умовах аптеки за призначенням лікаря. Окрема процедура буде для готових лікарських засобів, виробництво/імпорт яких буде врегульовано окремо. 

Серед показань для лікування канабісом ВІДСУТНІЙ ПТСР. Дуже цікаве рішення МОЗ з урахуванням того, що законопроект до його прийняття мав на меті “розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни”. Закон також супроводжувала медіа кампанія, яка роз’яснювала, що метою закону є допомога військовим та цивільному населенню з ПТСР, а також знеболення онкохворих. Тепер цей намір допомогати нашим захисникам зник. 

У своє виправдання МОЗ посилається на Керівні положення по клінічній практиці управління посттравматичним стресом розладом та гострим стресовим розладом Міністерства у справах ветеранів та Міністерства оборони США, які в свою чергу обґрунтовують недоцільність використання канабісу для полегшення симптомів ПТСР через відсутність великих подвійних сліпих рандомізованих досліджень. Ця настанова приймалась у 2017 році та виражає політичну волю Сполучених Штатів на той момент, базується на обмеженій кількості наукових досліджень та очевидно не може використовувати інші дані, отримані після 2017 року. 

Незрозуміло, чому держава в особі МОЗ посилається саме на цей акт, адже канабіс для лікування ПТСР використовується в 15 інших прогресивних країнах, серед яких Ізраїль, Канада, Німеччина, Іспанія, Польща, Великобританія.. а також 38 Штатів США. Тобто ця настанова не є обов’язковою навіть для країни, де вона прийнята. У нас же її використовують, щоб позбавити ветеранів права на просте отримання рецепту від сімейного лікаря та звернення у спеціальну аптеку, яка відпустить канабіс. 

Нагадаємо, що Канада не тільки дозволяє застосування канабісу для полегшення симптоматики ПТСР у ветеранів, але і відшкодовує їм витрати на олію з рослини або її квіти. До 2017 року це було повернення грошей за 10 г сухих квітів або еквівалентних цій вазі їстівних продуктів з канабісом, екстрактів або поверхневих засобів. З травня 2017 – держава відшкодовує кошти, витрачені ветераном на 3 грами рослини. 

Окрім того, роз’яснення по застосуванню канабісу для полегшення симптомів ПТСР містяться в офіційному документі від МОЗ Канади “Інформація для професіоналів сфери охорони здоров’я. Канабіс та канабіноїди” (“Information for Health Care Professionals. Cannabis and the cannabinoids”). Цей документ є узагальненням наукових досліджень та поглядів міжнародної медичної спільноти на потенційне терапевтичне застосування канабісу. У роботі над ним взяли участь понад 20 вчених з Сполучених Штатів Америки, Шотландії, Ізраїлю, Шотландії, Іспанії, Італії.

Хочемо процитувати звідти важливий уривок:

“4.9.5.3
Дедалі більше доказів вказують на важливу роль ендоканабіноїдної системи людини (ЕКС) у розвитку ПТСР. ЕКС пов’язана з регуляцією емоційних станів та когнітивних процесів, а нейроанатомічні дослідження виявили наявність елементів ЕКС у структурах мозку, що беруть участь у навчанні та пам’яті, а також у тих, які також відіграють центральну роль у формуванні страху та реагуванні на нього.

ЕКС пов’язує стрес зі змінами синаптичної пластичності, що сприяють активації та регулюванню зворотного зв’язку осі HPA (гіпофіз-гіпоталамус-наднирникові залози),
і сприяє активації факторів стійкості під час та/або після впливу стресу.

Існує гіпотеза, що хронічний стрес створює «гіпоканабінергічний стан», який призводить до порушення згасання страху (як це спостерігається при ПТСР), і цей стан можна полегшити за допомогою агоністів рецепторів CB1”

Це коротке узагальнення величезної наукової бази, яка наглядно показує, як вплив на ендоканабіноїдну систему може допомагати вгамовувати ПТСР. Ми зібрали цю базу за посиланням (“Наукові засади лікування ПТСР”:

https://drive.google.com/…/1LaXtqfJzEWXnRmXmzBtWipfdjeO…

Якщо копнути ще трошки ближче, саме дерегуляція або збої в роботі ЕКС можуть сприяти виникненню багатьох захворювань людини, включаючи нервово-психічні розлади, такі як тривожні розлади, депресія та шизофренію. З іншого боку, фармакологічна модуляція ЕКС постає як перспективний терапевтичний інструмент.

Наприклад, можна посилювати сигналізацію цієї системи через пригнічення розпаду ендоканабіноїдів (“професійних регуляторів стресу” як їх називає одна з наукових праць) за допомогою все більш доступного канабідіолу. Але це лише одна з лікувальних можливостей. Про це ми будемо детально говорити в рубриці #НК_ментальне, а також маємо ряд публікація за #НК_ПТСР.

На жаль, наш МОЗ на відміну від канадського не бажає розбиратись в науковому фундаменті застосування канабісу, а керується застарілою політичною волею іншої держави. Це не подяка нашим захисникам, а злочинне нехтування їхнім правом на здоров’я та покращення якості життя.

__________________________________________

Заради справедливості варто відзначити,що пацієнти з ПТСР очевидно матимуть можливість “достукатись” до лікування – через отримання відповідного висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, який є частиною вищого навчального закладу (установи післядипломної освіти). Таких закладів охорони здоров’я при ВНЗ ми нарахували 18 по всій Україні. Виникає питання, як ці комісії зможуть обробляти запити від тисяч і тисяч пацієнтів із ПТСР, а також наскільки доступним та простим буде проходження такої комісії для ветеранів, військовослужбовців та всіх, хто живе з таким розладом. 

__________________________________________

#МОЗ_помилуй Ми просимо МОЗ доповнити Перелік форм лікарських засобів, які можуть виготовлятись в умовах аптеки з рослинної субстанції канабісу таким показанням до застосування канабісу:

Посттравматичний стресовий розлад (F43.1)

__________________________________________

*Перелік станів, за яких лікар може видати рецепт, а аптека з обмеженого переліку може виготовити препарат (про список запропонованих препаратів ми поговоримо дещо пізніше), включає в себе:

1. Хронічний або нейропатичний біль (R52.2)* та/або спастичність (R25.2), які викликані такими захворюваннями, як: злоякісні новоутворення (C00 – C97); діабетична нейропатія (E10.4, E11.4, E12.4, E13.4, E14.4); розсіяний склероз (G35); ураження трійчастого нерва (G50); ураження лицевого нерва (G51); невралгії внаслідок оперізуючого лишаю (G53.0); ураження нервових корінців та сплетінь (G54); компресія нервових корінців та сплетінь при хворобах (G55); мононевропатії верхньої кінцівки (G56); мононевропатії нижньої кінцівки (G57); поліневропатії та інші ураження периферичної нервової системи (G60-G64); церебральний параліч та інші паралітичні синдроми (G80 – G83); травми спинного мозку (S14.0, S14.1, S14.7, S24.0, S24.1, S24.7, S34.0, S34.1, S34.3, S34.7, T09.3, T91.3); внутрішньочерепні травми (S06). 

2. Нудота та блювання (R11), що викликані проведенням хіміотерапії (Z51.1) під час лікування новоутворень (C00 – C97). 

3. Хвороба Паркінсона (G20). 

4. Комбінований голосовий тик з множинними руховими тиками (синдром де ля Туретта) (F95.2). 

5. Рефрактерна (фармакорезистентна) епілепсія (G40 – G41). 

6. Захворювання, що спричиняють судомні напади у дитячому віці, такі як синдром Леннокса – Гасто (G40.4), синдром Драве (G40.4), туберозний склероз (Q85.1). 2 

7. Інші захворювання (A00 – T98)*

__________________________________________

Список офіційних першоджерел:

Повідомлення МОЗ про оприлюднення… https://moz.gov.ua/…/povidomlennja-pro-opriljudnennja…

Картка законопроекту про канабіс: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39783

Керівні положення по клінічній практиці управління посттравматичним стресом розладом та гострим стресовим розладом Міністерства у справах ветеранів та Міністерства оборони США https://www.healthquality.va.gov/…/VADoDPTSDCPGFinal012…

Про політику Канади відшкодування ветеранам коштів за лікування ПТСР канабісом: 
https://www.veterans.gc.ca/…/reimbursement-policy…

МОЗ Канади. Інформація для професіоналів сфери охорони здоров’я. Канабіс та канабіноїди” (“Information for Health Care Professionals. Cannabis and the cannabinoids”) https://www.canada.ca/…/information-health-care…

#НаукаКанабісу#КонопліЛікують#НК_закон

__________________________________________

Список наукових першоджерел:

Наукові засади лікування ПТСР канабісом (30 наукових праць): 
https://drive.google.com/…/1LaXtqfJzEWXnRmXmzBtWipfdjeO…

Paul A Smith et al.“Використання медичної марихуани ветеранами військової служби та поліції, яким був поставлений діагноз «посттравматичний стресовий розлад» (ПТСР):
https://docs.google.com/…/1JUg0ugCDUzlNBRtiA8nk…/edit…

Viveros, M.P.; et al. Marco, E.M.; “File, S.E. Endocannabinoid system and stress and anxiety responses. Pharmacol” Biochem. Behav., 2005, 81, 331-42. [2]: https://www.sciencedirect.com/…/pii/S0091305705001346

Mackie, K. “Distribution of cannabinoid receptors in the central and peripheral nervous system. In Cannabinoids handbook of experimental pharmacology” Pertwee, RG. Ed.; Springer: Berlin, 2005; Vol 168, pp 299-323. [3]:
https://link.springer.com/chapter/10.1007/3-540-26573-2_10

Bisogno, T.; et al. Di Marzo, V. “Short- and long-term plasticity of the endocannabinoid system in neuropsychiatric and neurological disorders.” Pharmacol. Res., 2007, 56, 428-42. 
https://www.sciencedirect.com/…/pii/S1043661807001612

Leweke, F.M. et al. “Cannabis and psychiatric disorders: It is not only addiction” Addict. Biol., 2008, 13, 264-75.
https://onlinelibrary.wiley.com/…/j.1369-1600.2008.00106.x

Mangieri, R.A.; et al. Piomelli, D. “Enhancement of endocannabinoid signaling and the pharmacotherapy of depression.” Pharmacol.
https://onlinelibrary.wiley.com/…/j.1369-1600.2008.00106.x

Urigüen, L.; et al. Perez-Rial, S.; Ledent, C.; Palomo, T.; Manzanares, J. “Impaired action of anxiolytic drugs in mice deficient in cannabinoid CB1 receptors.” Neuropharmacology, 2004, 46, 966-73. 
https://www.sciencedirect.com/…/pii/S0028390804000139

Martin, M. et al. Ledent, C.; Parmentier, M.; Maldonado, R.; Valverde, O. “Involvement of CB1 cannabinoid receptors in emotional behaviour.” Psychopharmacology (Berl), 2002, 159, 379-87.
https://link.springer.com/article/10.1007/s00213-001-0946-5

Terri A. deRoon-Cassini et al. Todd Stollenwerk; Margaret Beatka;Cecilia J.; Hillard and Neuroscience Research Center “Meet Your Stress Management Professionals: The Endocannabinoids”
Trends Mol Med. 2020 Oct; 26(10): 953–968.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7530069/

Caitlin J. et al. Riebe&Carsten T.; Wotjak “Endocannabinoids and stress” Pages 384-397 | Received 09 Dec 2010, Accepted 05 May 2011, Published online: 11 Jun 2011 https://www.tandfonline.com/…/10.3109/10253890.2011.586753

Від NK

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *